2C-B, ובשמו המלא 4-Bromo-2,5-dimethoxyphenethylamine, הוא חומר פסיכדלי ממשפחת 2C. הוא סונתז לראשונה על ידי אלכסנדר שולגין בשנת 1974 ונמכר כסם מסיבות בצורת אבקה לבנה, לפעמים בטבליות או קפסולות. הוא ידוע במספר שמות רחוב ולמרות היותו פסיכדלי בעיקרו, הוא גם אנטקטוגן (מעורר אמפתיה).

היסטוריה

2C-B סונתז לראשונה במעבדתו של אלכסנדר שולגין ב- 1974, כשהתוצאות פורסמו במאמר שכתב יחד עם מייקל קרטר ב- 1975. בשנות ה- 80 הוא החל להימכר כחלופה ל- MDMA (אקסטזי), אך מהר מאד התפרסם בזכות עצמו.

שולגין המשיך להתנסות עם נגזרות על בסיס 2C, והאותיות הרבות האחרות שהתווספו אליו יצרו דרגות שונות של אפקט פסיכדלי. עם זאת, לרובם יש מעט מאוד היסטוריה מתועדת של צריכה מחוץ למעבדה ואינם מוצעים למכירה באופן קבוע, כך שאין מה לדון בהם בנפרד לעומק. 2C-T-7 או Blue Mystic הוא היחיד שזכה לפופולריות בולטת, אם כי קצרה, כסם הנמכר באינטרנט בתחילת שנות ה- 2000. זהו חומר פסיכדלי רב עוצמה הנלקח דרך הפה (הסנפה יוצרת סיכון רציני למנת יתר, ונמצאה קשורה למספר מקרי מוות) ומפורסם בהזיות החיות והצבעוניות שלהן הוא גורם.

2C-B הפך פופולרי לראשונה ולזמן קצר בארצות הברית כתחליף לסם הרחוב אקסטזי כאשר MDMA הפך לבלתי חוקי ב-1985. משתמשי 2C-B רבים היו צעירים שחגגו במסיבות רייב. למרות ש- 2C-B נמצא עדיין בשימוש בתת-תרבות הרייב, מבלבלים אותו ו/או מוכרים אותו בתור אקסטזי.

מחירי הרחוב נעו בין 10 ל- 30 דולר לטבליה בארצות הברית בשנת 2011, ברכישה בכמויות קטנות. מחיר הרחוב הנוכחי בהולנד נע בין 3 ל- 5 אירו לטבליה.

אבקה בצבע וורוד נמכרת לעיתים קרובות תחת השמות tucibi, tuci, tussi או "קוקאין ורוד". אלה אינם שמות נרדפים ל- 2C-B והם למעשה תערובת של סמים בצבע ורוד. זהו מוצר חדש יחסית מקולומביה הנמכר באופן נרחב באירופה ובארצות הברית. הוא כמעט ולא מכיל 2C-B והמרכיבים הנפוצים בו הם קטמין, MDMA וקפאין.

כיצד הוא פועל

מעט מאד מידע מחקרי קיים על מנגנוני הפעולה של 2C-B במוח ובגוף האדם. עם זאת, יש מי שמציע כי באינטראקציה מעורבים קולטני 5-HT2 ו- α-adrenergic. הקולטן 5-HT2A קשור לחומרים פסיכדליים קלאסיים, כולל LSD ופסילוסיבין, אליהם החומר נקשר ופועל כאגוניסט. קיימות עדויות סותרות לגבי מנגנון הפעולה של 2C-B, שכן מחקרים מסוימים מראים ש- 2C-B פועל כאגוניסט חלקי בקולטן 5-HT2A, בעוד מחקרים אחרים מצביעים על כך ש- 2C-B פועל כאנטגוניסט בקולטן 5-HT2A. כמו כן, חוקרים אחרים שיערו כי הקולטן 5-HT2C עשוי להיות מעורב בתגובה הנוצרת וכי הקולטן α1-האדרנרגי אחראי על ההשפעות הממריצות.

השפעות

מעט מחקר אקדמי נערך על ההשפעות של 2C-B על בני אדם. המידע הקיים הוא ברובו אנקדוטות. ההשפעה מתוארת לעתים קרובות כקלה יותר לעומת חומרים פסיכדליים אחרים. לעתים קרובות משווים אותה לתערובת של פסיכדלי סרוטונרגי ו- MDMA. ניסויים עם תרנגולות במינון של 5-10 מ"ג, הראו כי הוא גורם להשפעות דומות למינון נמוך של אמפטמינים.

השפעות של 2C-B על פי דיווחי משתמשים בפורומי דיונים באינטרנט כוללות:

·         במינונים נמוכים, החוויה עשויה להשתנות בעוצמה מחזקה למתונה, לבלתי מורגשת. משתמשים מנוסים מדווחים על היכולת להשתלט על ההשפעה ולעבור ממצב מושפע לפיכחות כרצונם.

·         להזיות יש נטייה להופיע ולהיעלם, מה שמעניק למשתמשים תחושה של "גלים". אלה מתוארים בדרך כלל כ"חזיונות ויזואליים משנות ה-70" או אובייקטים המקבלים טקסטורות דמויות "צבעי מים".

·         בעוד שלעתים קרובות ההשפעות גורמות למשתמשים אי יכולת להתרכז לעומק בדברים, יש המצליחים לשקוע בפעילות כמו צפייה בסרט או משחק וידאו, ולהסיח את דעתם מההשפעות החזותיות והשמיעתיות של החומר.

·         תופעה נפוצה היא צחקוקים ואפילו צחוק חזק ומוגזם או חיוכים בלי הפסקה.

·         יש משתמשים הטוענים כי ההשפעה חזקה יותר בעת האזנה למוזיקה ומדווחים שהם יכולים לראות את הצלילים.

·         משתמשים מסוימים חווים ירידה בחדות הראייה, אם כי אחרים מדווחים על ראייה חדה יותר.

·         עם מודעות מוגברת לגוף, ניתן לחוש בתהליכים פנימיים שבו.

ההשפעות הבאות תלויות מאוד במינון.

·         חזיונות בעיניים פתוחות, כגון עיוותים דמויי קריקטורה והילות אדומות או ירוקות סביב חפצים. חזיונות בעיניים עצומות שכיחות יותר.

·         ירידה ביכולת לתקשר, בחשיבה עמוקה או בשמירה על קשב.

·         חלק מהמשתמשים מדווחים על השפעות מפחידות. יש המתארים תחושת קרירות או קור תחת ההשפעה, בעוד שאחרים מרגישים עטופים בשמיכות ובהנאה עילאית.

·         פגיעה בקואורדינציה. חלק מהמשתמשים מאבדים שיווי משקל או סובלים מבעיות בהבחנה תפיסתית.

·         הזמן עד להשפעה של 2C-B תלוי מאוד במינון, אך בדרך כלל לוקח בין 45 ל- 75 דקות. על בטן מלאה, הזמן עשוי להתארך עד לשעתיים או יותר.

·         לפני שהוגדר כסם מסוכן, 2C-B נמכר במינונים קטנים כאפרודיזיאק. יש משתמשים המדווחים על השפעות מעוררות חשק מיני במינונים נמוכים יותר.

תופעות לוואי

·         משתמשים מסוימים דיווחו על רעד בגוף, רעד בנשימה ו/או התכווצויות שרירים קלות לאחר שאיפת 2C-B. האם ההשפעות הללו מהנות או לא תלוי במשתמש.

·         שלשול קל עד אינטנסיבי, גזים, בחילות ואי נוחות כללית במערכת העיכול.

·         דווח על כאבי ראש עזים בתום ההשפעה במינונים גדולים. עם זאת, משתמשים רבים מדווחים על היעדר "התרסקות", במקום זאת מציינים חזרה הדרגתית לפיכחות.

·         במינונים מעל 30-40 מ"ג המשתמש עלול לחוות הזיות מפחידות, כמו גם טכיקרדיה, יתר לחץ דם והיפרתרמיה.

·         הסנפה מלווה בכאב עז.

·         נטילה דרך פי הטבעת של תמיסה על בסיס מים עם 2C-B ידועה כפחות כואבת מהסנפה והרבה יותר חזקה מאשר במתן דרך הפה.

משך ההשפעה

כאשר הוא נצרך דרך הפה, ל- 2C-B לוקח זמן רב יותר להשפיע מאשר כאשר הוא נשאף (insufflated). בבליעה דרך הפה לוקח בדרך כלל בערך 45-75 דקות עד שההשפעות מורגשות, ההשפעה נמשכת 2-4 שעות, וה"ירידה" נמשכת 1-2 שעות. במתן רקטלי ההשפעה מתרחשת תוך 5-20 דקות. דרך insufflation לוקח 1-10 דקות עד שההשפעות מורגשות. משך זמן ההשפעה יכול להיות בין 4 ל- 12 שעות בהתאם לאום הנטילה, המינון וגורמים נוספים. בשאיפה, ההשפעות פתאומיות וחזקות יותר אך בעלות משך קצר יותר באופן משמעותי, בעוד שנטילה דרך הפה מביאה לחוויה מתונה וארוכה יותר. בהסנפה, ההשפעות מורגשות מהר מאוד, בדרך כלל מגיעות לשיא לאחר כ- 20-40 דקות עם "היי" של 2-3 שעות. 2C-B נחשב גם לאחד החומרים הכואבים ביותר להסנפה, כאשר משתמשים מדווחים על צריבה עזה באף. העוצמה הפתאומית של החוויה בשילוב עם הכאב יכולה לעיתים קרובות להתחיל את החוויה בתחושה שלילית והבחילות האופייניות מתגברות עם ההסנפה, מה שמחריף את התחושה.

מעמד חוקי

ועדת האו"ם לסמים נרקוטיים הוסיפה את 2C-B לנספח II של האמנה בדבר חומרים פסיכוטרופיים במרץ 2001. 2C-B סומן בצורה שגויה "2 C-B" במהדורה 26 של הרשימה הירוקה, 2015. עם זאת, העניין תוקן ברשימה הירוקה מהדורה 27, 2016. 2C-B הוא מוגדר סם מסוכן ומבוקר ברוב מדינות העולם – האחזקה, השימוש והסחר בו מהווים עבירה פלילית.

×

ברוכים הבאים למאגר זני הקנאביס (Strains List)

אתה בן 18 לפחות?

על ידי גישה לאתר זה, אתה מקבל את תנאי השימוש ומדיניות הפרטיות.