DMT, או N,N-Dimethyltryptamine, הוא טריפטמין חלופי הנוצר בצמחים ובעלי חיים רבים, כולל בני אדם, ואשר הוא גם נגזרת וגם אנלוגי מבני של טריפטמין. הוא משמש כסם פסיכדלי למטרות פנאי ומכינים אותו בתרבויות שונות כסם למטרות פולחן.

מבחינה כימית, DMT הוא חלק ממשפחת הטריפטמינים. באותה משפחה נמצא גם סרוטונין, הורמון חשוב שמייצב את מצב הרוח שלנו ומשרה תחושות של רווחה, אושר ושינה. חומרים פסיכדליים נוספים כגון פסילוסיבין ו-5-MEO-DMT, הינם בעלי מבנה כימי שמקורו בטריפטמין.

היסטוריה

שמאנים עתיקים באזור שהוא כיום דרום מערב בוליביה אולי לא הכירו את המולקולה DMT אבל הם בהחלט היו מודעים להשפעות של איוואסקה. ז'וזה קפרילס, אנתרופולוג מאוניברסיטת פן סטייט, פרסם מאמר על גילוי של נרתיק שמאני בן 1000 שנים שהתגלה ב-2010. הוא קבע כי הנרתיק עשוי להכיל את העדויות הארכיאולוגיות המוקדמות בעולם לצריכת איוואסקה.

כמה מאות שנים לאחר מכן, DMT סונתז לראשונה במעבדה. זה קרה בשנת 1931 על ידי כימאי גרמני-קנדי, ד"ר ריצ'רד מנסקה, למרות שהוא מעולם לא חקר את ההשפעות הפרמקולוגיות הפוטנציאליות שלו על בני אדם.

בשנת 1956, התכונות הפסיכואקטיביות של DMT ומשך הפעולה הקצר שלו בבני אדם הוערכו לראשונה באופן מדעי כאשר הכימאי ההונגרי והפסיכיאטר הקליני, ד"ר סטיבן זארה נתן DMT סינתטי ל-20 מתנדבים בריאים באמצעות הזרקה תוך שרירית. חקר ההשפעות הפוטנציאליות של DMT על בני אדם החל להתפתח מאותו הרגע, אך חווה גם נסיגות משמעותיות לאורך הדרך.

ב-21 בפברואר 1971, הקהילה הבינלאומית חתמה על אמנת האו"ם לבקרה על סמים פסיכואקטיבים, הגבלת יבוא, יצוא והגבלת השימוש למטרות מדעיות ורפואיות. חומרים פסיכדליים רבים הוגדרו כחסרי תועלת רפואית למרות ראיות המצביעות על יתרונות בריאותיים אפשריים. שנת 1971 סימנה למעשה עצירה מוחלטת של עשרות שנים במחקר קליני סביב DMT ופסיכדליים אחרים. השינוי החל לראשונה בשנות ה-90, כאשר ד"ר ריק שטרסמן, פסיכולוג קליני ומחבר הספר DMT: The Spirit Molecule, החיה מחדש את התחום על ידי ביצוע המחקר הפסיכדלי הראשון שאושר בארה"ב מאז האיסור בשנות השבעים.

ניתן לטעון, ששטרסמן החזיר את ה-DMT והפסיכדליים למפה. הוא פרסם מחקר שאפיין את ההשפעות הביולוגיות והפסיכולוגיות הקשורות לנטילה של DMT על ידי נבדקים בריאים, ובאמצעות ספרו, הציע תובנות עשירות לגבי אופי חווית ה-DMT כפי שדווח בעקבות הערכותיו עם המשתתפים במהלך המחקר. נדרשו לו כשנתיים לפתור את המכשולים הרגולטוריים שנבעו מן האיסור של שנות ה-70, אבל בכך, שטרסמן פתח שוב את השער לחקר ה- DMT והפוטנציאל שלו ככלי עזר בטיפול נפשי.

כיצד DMT פועל בגוף

DMT פועל על ידי היקשרות עם מגוון קולטנים במוח, בעיקר לקולטן הסרוטונין 5-HT2A. דרך ההיקשרות שלו עם קולטני סרוטונין, ואולי גם עם קולטנים אחרים במוח, DMT יכול להשפיע על התפיסה החזותית, האינטרוספקציה (הדרך שבה המוח מעבד את מה שקורה בגוף) והדרך שבה אדם תחת ההשפעה חווה את המציאות. השפעות אלו הן בדרך כלל קצרות מאוד, בסביבות 20-30 דקות כאשר ניתן בעירוי תוך ורידי.

השפעה

DMT ידוע בכך שהוא גורם לטריפ אינטנסיבי מאוד. העולם נראה מעוות מאוד: צבעים, צלילים, חפצים ואפילו זמן יכולים להיראות מוזרים מאוד, ויש אנשים שחווים חוויות חוץ-גופניות.

החוויה בעקבות נטילת DMT כוללת:

·         ראיה ושמיעה של דברים שאינם שם (הזיות)

·         תחושה שהזמן והתנועה מאיצים או מאטים

·         תחושה כאילו צבעים וצלילים מתעוותים

·         ראייה כפולה

·         חוויה חוץ-גופית

כמו בכל חומר הגורם להזיה, משתמשים עשויים להגיב בצורה בלתי צפויה תחת השפעת DMT. יש משתמשים המדווחים על חוויית סף מוות הכוללת שקט פנימי ומבט פנימה. משתמשים אחרים דיווחו על חוסר יכולת לזוז תחת השפעת DMT.

יתרונות טיפוליים

כמו טיפולים פסיכדליים אחרים המשלבים LSD, פסילוסיבין, MDMA וקטמין, גם DMT מושך כיום תשומת לב משמעותית בקרב חוקרים כטיפול בדיכאון – מצב נפשי שארגון הבריאות העולמי מכיר בו כיום כגורם המוביל לנכות ברחבי העולם. ניסויים קליניים הוכיחו הן את הבטיחות והן את היעילות של חומרים פסיכדליים שונים. בניסויים הקליניים שבוצעו עד כה, נראה כי חומרים פסיכדליים הינם בטוחים ויעילים כטיפול, מה שנותן לאנשי מקצוע רבים בתחום בריאות הנפש סיבה לקוות שהם מביאים לשינוי הפרדיגמה באופן שבו מטפלים בהפרעות דיכאון.

בעוד מחקרים על DMT נמצאים עדיין בחיתולים, ניסויי שלב 1 שנערכו לאחרונה על ידי Small Pharma עם מתנדבים בריאים ללא ניסיון קודם בחומרים פסיכדליים הצביעו על כך ש- DMT בטוח לשימוש. צוות המחקר עורך כעת ניסויים קליניים של שלב 2 בחולים עם הפרעת דיכאון מז'ורי בינונית וחמורה על מנת לבחון את יעילותה כטיפול.

מרכיב ה"טיפול" ב"טיפול בעזרת DMT" חשוב לא פחות ממרכיב ה- DMT. את הטיפול יש לתת רק במסגרת מבוקרת בפיקוח של פסיכותרפיסט שהוכשר לכך – אשר ממלא תפקיד מכריע לפני, במהלך ואחרי חווית ה-DMT.

האם DMT ואיוואסקה זה אותו דבר?

לא בדיוק. DMT הוא המרכיב הפסיכואקטיבי העיקרי באיוואסקה אך ישנם הבדלים משמעותיים בין נטילת מינון מבוקר של DMT במסגרת טיפולית לבין שתיית חליטת איוואסקה כחלק מטקס. איוואסקה נוצר על ידי הרתחת העלים של השיח Psychotria viridis (המכיל DMT) עם גבעולים של הצמח Baniteriospsis caapi, המתאפיינים בתכונות פסיכואקטיביות נוספות ומכילים תרכובות המונעות מהגוף לפרק DMT במהירות הרגילה.

מעמד חוקי

DMT אינו חוקי ברוב מדינות העולם, אך חליטות ותמיסות של איוואסקה ו- DMT הינם חוקיים. DMT נופל תחת האמנה בנושא חומרים פסיכוטרופיים ברמה הבינלאומית. האמנה מגדירה אותו כבלתי חוקי להחזקה, רכישה, מכירה, סחר והפצה ללא רישיון. בישראל DMT מוגדר כסם מסוכן אשר הייצור, המסחר וההחזקה הינם עבירה פלילית.

מראה, טעם וריח

ה- DMT מופיע כאבקה גבישית לבנה או מוצקה בצורתו הטהורה, וכאבקה או מוצק צהוב, כתום או ורוד, כשהוא לא טהור – צורה שכיחה יותר. יש לו ריח וטעם חזקים ויוצאי דופן המזכיר פלסטיק שרוף או נעליים חדשות.

אופן הנטילה

ניתן ליטול DMT על ידי:

·         אידוי או עישון במקטרת

·         שתיה כחלק מחליטת איוואסקה

·         הסנפה

·         הזרקה

×

ברוכים הבאים למאגר זני הקנאביס (Strains List)

אתה בן 18 לפחות?

על ידי גישה לאתר זה, אתה מקבל את תנאי השימוש ומדיניות הפרטיות.