מסקלין (Mescaline)

מסקלין (Mescaline) או trimethoxyphenethylamine הוא פרוטואלקלואיד פסיכדלי המופיע באופן טבעי במספר מינים של קקטוסים, הידוע בהשפעות מעוררות ההזיה שלו הדומות לאלו של LSD ופסילוסיבין. הוא נמצא גם בכמויות קטנות אצל פרטים מסוימים ממשפחת השעועית, אך יש מי שחולק על טענה זו.

היסטוריה

פיוטה, קקטוס מצפון ומרכז אמריקה אשר מכיל את הכמות הגבוהה ביותר של מסקלין, שימש במשך לפחות 5,700 שנים על ידי עמים ילידים במקסיקו. חוקרים אירופים תיעדו את השימוש בפיוטה בטקסים דתיים, בעיקר על ידי בני שבט Huichols במקסיקו. לקקטוסים אחרים המכילים מסקלין כמו סן פדרו יש היסטוריה ארוכה של שימוש בדרום אמריקה, מפרו ועד אקוודור. בעוד השימוש הדתי והטקסי בפיוטה היה נפוץ באימפריה האצטקית ובצפון מקסיקו בזמן הכיבוש הספרדי, הרדיפה הדתית הגבילה אותו לאזורים הסמוכים לחוף האוקיינוס השקט ועד דרום מערב טקסס. עם זאת, בשנת 1880, השימוש בפיוטה החל להתפשט מצפון לדרום-מרכז אמריקה עם "סוג חדש של טקס פיוטה של בני ה- Kiowa והקומנצ'י. מנהגי דת אלו, שהשתלבו באופן חוקי בקרב ילידי ארצות הברית בשנת 1920 תחת הכנסייה של ילידי צפון אמריקה, התפשטו מאז עד לססקצ'ואן שבקנדה.

בתכשירי פיוטה מסורתיים, חותכים את החלק העליון של הקקטוס, ומשאירים את שורש הצמח יחד עם טבעת של אזור פוטוסינתזה ירוק כדי להצמיח ראשים חדשים. ראשים אלה מיובשים לאחר מכן כדי ליצור מעין כפתורים. את הכפתורים לועסים או משרים במים לשתייה. עם זאת, טעמו של הקקטוס מר, ולכן כיום יש מי שטוחן אותו לאבקה ואורז בקפסולות כדי להימנע מן הטעם. המינון הרגיל הוא 200-400 מיליגרם מסקלין סולפט או 178-356 מיליגרם מסקלין הידרוכלוריד לאדם. כפתור ממוצע של 76 מ"מ מכיל כ-25 מ"ג מסקלין.

מסקלין בודד וזוהה לראשונה בשנת 1897 על ידי הכימאי הגרמני ארתור הפטר וסונתז לראשונה בשנת 1919 על ידי ארנסט ספאת. בשנת 1955 השתתף הפוליטיקאי האנגלי כריסטופר מייהו בניסוי עבור תוכנית הטלוויזיה פנורמה של ה- BBC, בה הוא צרך 400 מ"ג מסקלין בפיקוחו של הפסיכיאטר האמפרי אוסמונד. למרות שהתיעוד נחשב לשנוי במחלוקת ובסופו של דבר הושמט מהתוכנית, מייהו שיבח את החוויה, וכינה אותה "הדבר הכי מעניין שעשיתי אי פעם".

שימוש רפואי

על פי המאמינים, למסקלין יש מגוון רחב של שימושים רפואיים, כולל טיפול באלכוהוליזם ודיכאון, בשל הקשר של הפרעות אלו עם מחסור בסרוטונין. עם זאת, מעמדו כסם מסוכן על פי האמנה על חומרים פסיכוטרופיים מגביל את זמינותו לחוקרים. בשל כך, נערכו מעט מאוד מחקרים לגבי פעילותו של מסקלין וההשפעות הטיפוליות הפוטנציאליות בבני אדם מאז תחילת שנות ה-70.

השפעות

מסקלין (Mescaline) מעורר מצב פסיכדלי דומה לזה הנגרם על ידי LSD ופסילוסיבין, אך עם מאפיינים ייחודיים. השפעות סובייקטיביות עשויות לכלול שינוי בתהליכי חשיבה, שינוי בתחושת זמן ומודעות עצמית, ותופעות חזותיות בעיניים סגורות ופקוחות.

מאפיין ייחודי הוא חוויית הצבעים אשר נראים בוהקים ואינטנסיביים. דפוסים ויזואליים חוזרים שנצפו במהלך חווית המסקלין כוללים פסים, לוחות דמקה, קוצים זוויתיים, נקודות ססגוניות וצורות גיאומטריות פשוטות מאוד שהופכות מורכבות מאוד. הסופר האנגלי אלדוס האקסלי תיאר את הצורות האמורפיות המשתנות מעצמן כמו ויטראז'ים מונפשים המוארים מאור החודר דרך העפעפיים בספרו האוטוביוגרפי The Doors of Perception. בדומה ל-LSD, מסקלין גורם לעיוותי צורה וחוויה של צפיה מבעד לקליידוסקופ, אך הם מתבטאים בצורה ברורה יותר בעיניים עצומות ובתנאי תאורה נמוכים.

היינריך קלובר טבע את המונח "דמות קורי עכביש" בשנות ה-20 כדי לתאר את אחת מארבעת ההזיות החזותיות הגיאומטריות הקבועות שנחוו בשלב המוקדם של טריפ מסקלין: "חוטים צבעוניים מתרוצצים יחד עם מרכז מסתובב, המזכיר קורי עכביש" . שלושת האחרים הם דפוס המזכיר לוח שחמט, מנהרה וספירלה.

כמו ב-LSD, המשתמשים חווים סינסתזיה במיוחד בעזרת מוזיקה. מאפיין יוצא דופן אך ייחודי לשימוש במסקלין הוא "גיאומטריזציה" של עצמים תלת מימדיים. האובייקט יכול להיראות פחוס ומעוות, בדומה לציור קוביסטי.

תופעות לוואי פיזיות נפוצות של מסקלין:

·         העצמת חוויה חושית ותפיסתית

·         לחץ דם מוגבר

·         חולשה

·         סחרחורת

·         קושי בשליטה מוטורית

·         בחילה

·         הקאה

·         טמפרטורת גוף מוגברת

·         אובדן תיאבון

·         הזעה קיצונית

·         חום וצמרמורות

·         הרחבת אישונים

תלות והתמכרות

מסקלין (Mescaline) אינו גורם לתלות פיזית כמו סמים אחרים כגון אופיואידים, אך הוא עלול להיות ממכר מבחינה פסיכולוגית, אם כי מצב זה נדיר מאוד. קורה יותר שמשתמשים מפתחים סובלנות לאחר שימוש חוזר.

יתרונות

מסקלין נחשב מזמן לחומר רב עוצמה המביא לריפוי ושינוי, מה שהופך אותו למרכיב מרכזי בטקסים השאמאניים של שבטי ילידים רבים ביבשת אמריקה. עבור רבים, טריפ מסקלין מציע תובנות עמוקות לגבי העצמי והיקום, ומעניק תחושה חזקה של חיבור ורוחניות. מסקלין ידוע גם בהעצמת החמלה והכרת תודה, וביכולתו להקל על הפרעות פסיכולוגיות כמו חרדה, דיכאון, PTSD והתמכרות.

מסקלין הוכח גם כמסייע בפתרון בעיות, מעורר יצירתיות, מעורר מודעות לסביבה ומשפר את הלמידה. בשימוש המקורי, החומר שימש גם לטיפול במספר בעיות, לרבות הכשת נחש, פצעים, מחלות עור וכאבים כלליים.

מעמד חוקי

המעמד החוקי של מסקלין (Mescaline) אינו ברור בחלק ממדינות העולם מכיוון שאינו נפוץ. הגידול מותר או שאינו נאכף ברוב מדינות העולם, מה גם שצמחי פיוטה וסן פדרו משמשים כצמחי נוי לעתיקים קרובות. שאר המדינות נחלקות בין כאלה אשר בהן הגידול, האחזקה, השימוש והסחר הינם חוקיים לגמרי או בלתי חוקיים לגמרי, וכאלה המתירות שימוש לצרכי טקסים בלבד.

מראה

מסקלין מגיע מחתיכות מיובשות של קקטוס הפיוטה בצורת כפתור וגם מכמה צמחים נוספים אחרים ממשפחת הקקטוסים וממשפחת השעועית. את "כפתורי הפיוטה" מיבשים או משרים במים.

טעם וריח

למסקלין יש טעם מר ולכן יש שטוחנים את הצמחים המיובשים לאבקה ומכניסים לקפסולות.

מה זה מסקלין?

מסקלין הוא חומר פסיכואקטיבי המופיע באופן טבעי במינים מסוימים של קקטוס, כולל קקטוס פיוטה, קקטוס סן פדרו וקקטוס הלפיד הפרואני. הוא משמש על ידי כמה תרבויות ילידיות במקסיקו ובארצות הברית כתרופה רוחנית מסורתית וידוע ביכולתו לייצר חוויות אינטנסיביות, מיסטיות ומצבי תודעה משתנים. למסקלין יש היסטוריה ארוכה של שימוש בפרקטיקות רוחניות מסורתיות של ילידים אמריקאים, והוא שימש גם בניסוי על ידי חוקרים ורופאים מערביים כדי להבין את טבעה של התודעה וככלי לחקר מצבי תודעה משתנים. מסקלין מסווג כחומר מבוקר ב-Schedule I בארצות הברית, מה שאומר שיש לו פוטנציאל גבוה להתעללות והוא אינו מקובל כיום לשימוש רפואי.

מה שם הרחוב של מסקלין?

מסקלין לא נמכר בדרך כלל ברחוב ואין לו שם רחוב נפוץ. זה לא סם בשימוש נרחב או מוכר, והוא לא נמצא בדרך כלל בשוק הסמים הבלתי חוקיים. מסקלין הוא חומר טבעי המצוי במינים מסוימים של קקטוסים, והוא אינו מסונתז או מיוצר כמו תרופות רבות אחרות הנמכרות ברחוב. מסקלין אינו סם שנעשה בו שימוש לרעה או מבוקש בדרך כלל על ידי משתמשי סמים, והוא אינו מוכר בדרך כלל בשם רחוב ספציפי.

איך מסקלין עובד במוח?

מסקלין פועל על ידי אינטראקציה עם קולטני סרוטונין במוח. סרוטונין הוא נוירוטרנסמיטר הממלא תפקיד בתפקודים שונים, כולל מצב רוח, חרדה ותפיסה. מסקלין פועל כאגוניסט בקולטני סרוטונין מסוימים, כלומר הוא מפעיל את הקולטנים הללו וגורם להם להיות פעילים יותר. זה יכול להוביל לשינויים במצב הרוח, בתפיסה ובקוגניציה, ויכול לייצר את ההשפעות הפסיכואקטיביות שהמסקלין ידוע בהן.מסקלין נחשב גם להשפיע על מערכות נוירוטרנסמיטורים אחרות במוח, כולל דופמין ונוראפינפרין. הוא חשב להגביר את הפעילות של נוירוטרנסמיטורים אלה, מה שעשוי לתרום לשינויים במצב הרוח ובתפיסה הקשורים לשימוש במסקלין.המנגנונים המדויקים שבהם מסקלין מייצר את השפעותיו אינם מובנים במלואם, ויש צורך במחקר נוסף כדי להבין באופן מלא כיצד הוא פועל במוח.

מה זה מסקלין בפסיכולוגיה?

בפסיכולוגיה, מסקלין משמש לעתים קרובות ככלי לחקר מצבי תודעה משתנים וטבע המוח האנושי. מסקלין הוא חומר פסיכואקטיבי המופיע באופן טבעי במינים מסוימים של קקטוסים וידוע ביכולתו לייצר חוויות אינטנסיביות, מיסטיות ומצבי תודעה משתנים. יש לו היסטוריה ארוכה של שימוש בפרקטיקות רוחניות ילידיות אמריקאיות, והוא שימש גם בניסוי על ידי חוקרים וקלינאים מערביים כדי להבין את טבעה של התודעה וככלי לחקר מצבי תודעה משתנים.מסקלין ניתנת בדרך כלל בסביבה מבוקרת, כגון מעבדה או מתקן מחקר, וההשפעות נצפות ונחקרות על ידי חוקרים. הוא שימש במגוון מסגרות מחקר, כולל מחקרים של יצירתיות, פתרון בעיות וחוויית מצבי תודעה משתנים.בנוסף לשימוש במחקר, מסקלין שימש גם במסגרות קליניות מסוימות ככלי לחקר בעיות פסיכולוגיות והקלת צמיחה אישית. עם זאת, מסקלין הוא חומר מבוקר והשימוש בו במסגרות קליניות מוסדר מאוד.

האם מסקלין עוזר לחרדות?

קיים מחקר מוגבל על השימוש במסקלין לטיפול בחרדה, והוא אינו נחשב בדרך כלל כטיפול יעיל בחרדה. מסקלין הוא חומר פסיכואקטיבי המופיע באופן טבעי במינים מסוימים של קקטוסים וידוע ביכולתו לייצר חוויות אינטנסיביות, מיסטיות ומצבי תודעה משתנים. יש לו היסטוריה ארוכה של שימוש בפרקטיקות רוחניות ילידיות אמריקאיות, והוא שימש גם בניסוי על ידי חוקרים וקלינאים מערביים כדי להבין את טבעה של התודעה וככלי לחקר מצבי תודעה משתנים.בעוד שמסקלין עשוי לייצר שינויים במצב הרוח ובתפיסה שעלולים להיות בעלי השפעות חרדה קצרות טווח (הפחתת חרדה), זה אינו טיפול בטוח או יעיל בחרדה. מסקלין הוא חומר מבוקר והשימוש בו מוסדר מאוד. הוא אינו מאושר לשימוש רפואי ויש לו פוטנציאל גבוה להתעללות ותלות. ישנם טיפולים יעילים רבים אחרים לחרדה, כולל טיפול, תרופות וטכניקות טיפול עצמי, הנחשבים בדרך כלל בטוחים ויעילים יותר ממסקלין.

×

ברוכים הבאים למאגר זני הקנאביס (Strains List)

אתה בן 18 לפחות?

על ידי גישה לאתר זה, אתה מקבל את תנאי השימוש ומדיניות הפרטיות.