O-Acetylpsilocin הידוע גם בשם 4-AcO-DMT, או בשם הרחוב "פטריות סינתטיות" הוא חומר פסיכואקטיבי חצי סינתטית שהוצע על ידי דיוויד ניקולס כחלופה שימושית לפסילוסיבין עבור מחקרים תרופתיים, שכן שניהם נחשבים קדם-תרופה של פסילוסין. יש משתמשים המביעים העדפה לשימוש ב- 4-AcO-DMT על פני פטריות פסילוסיבין טבעיות עקב מיעוט תופעות לוואי שליליות כגון בחילות וכבדות גופנית, אשר מדווחות לעתים קרובות יותר בחוויות של פטריות טבעיות.

היסטוריה

O-Acetylpsilocin (פסילאצטין) וכמה אסטרים אחרים של פסילוסין נרשמו כפטנט ב- 16 בינואר 1963 על ידי המדענים Albert Hofmann ו- Franz Troxler מחברת Sandoz Ltd השווייצרית. למרות זאת, פסילאצטין נותר תרכובת פסיכדלית עם מעט היסטוריה של שימוש. על פי התיאוריה זוהי קדם-תרופה של פסילוסין, וכך גם פסילוסיבין, המופיע באופן טבעי במינים רבים של פטריות הזיה. לא ידוע מתי נחקרו לראשונה ההשפעות של 4-AcO-DMT על בני אדם.

השפעה

משתמשים מתארים לעתים קרובות את 4-AcO-DMT כדומה מאוד לפטריות פסילוסיבין. ההשפעה מתוארת בדרך כלל כאופורית, עדינה, חמה וצבעונית. חלק מהמשתמשים מדווחים על חזיונות בהירים מאד באופן שמזכיר DMT. כמו כן, מדווחים שהוא פחות גורם לבחילה מפטריות פסילוסיבין, מה שעשוי לנבוע מהעובדה שהוא לא דורש עיכול של בשר הפטריות.

ההשפעות הפיזיות כוללות הרדמה, שינוי משמעותית של תחושות ותפיסת הגוף במרחב, חידוד החושים, בחילה, התכווצויות שרירים, אישונים מורחבים ועוד.

ההשפעות הקוגניטיביות כוללות חשיבה מוגברת עם יכולת פתרון בעיות, העצמת רגשות, תחושת אמפטיה מוגברת, התקפי צחוק, "מוות האגו", והזיות.

ההזיות מגוונות וכוללות חזיונות חזותיים ושמיעתיים ואפילו חזיונות של חוש המישוש, הטעם והריח.

לכל אלה מצטרפת חוויה מיסטית רוחנית אשר לרוב מורכבת בהבנה עצמית קיומית, שינוי בזהות, העצמה רוחנית, תחושת אחדות וקשר עם הכל.

נטילה

4-AcO-DMT נמכר בדרך כלל בצורת אבקה וניתן ליטול אותו דרך הפה או האף, ובשיטות נוספות. עבור מי שנוקט במייקרודוזינג, נראה כי מתן דרך הפה הוא הבחירה הטובה ביותר - ולו רק לשם הקלות והפשטות. חשוב לציין שהטעם רע מאד לא.

הריכוז המדויק של אבקת 4-AcO-DMT תלוי אם היא בצורת מלח פומראט או הידרוכלוריד (HCl). כל 1.24 מ"ג פומארט, למשל, צפוי להכיל 1 מ"ג 4-AcO-DMT, בעוד שהכמות המקבילה ב- HCl תהיה 1.15 מ"ג עבור 1 מ"ג 4-AcO-DMT.

יתרונות

ההשפעות המיידיות של מינון מיקרו של 4-AcO-DMT אמורות להימשך לא יותר משש שעות, אך יש מי שחווה יתרונות משניים למשך מספר ימים לאחר מכן. החוויה עשויה לכלול חברותיות מוגברת כמו גם אפקט מעט ממריץ – אם כי יש מי שחש כי הוא יותר מרגיע, ולכן הוא כנראה לא אידיאלי אם אתם זקוקים לפרודוקטיביות. אך אפקט ההרגעה הזה מועיל, במיוחד אם המשתמש נוטה לסבול ממתח נפשי. כפי שהגדיר זאת משתמש אחד: "הרגשה של שלווה ושמחה ונכונות לבצע את עבודתי בקצב סביר תוך הרגשה שעשיתי מספיק".

משתמשים רבים מדווחים על בהירות מחשבתית משופרת, מיקוד ומחשבות מובנות יותר בעת מיקרו מינון של 4-AcO-DMT, עם יכולת טובה יותר לתפוס מושגים מורכבים. הבהירות החזותית מביאה לתפיסה אחרת של הצבעים, ויש מי שמוצא עצמו שקוע ביצירה בצורה יוצאת דופן בעקבות הנטילה. משתמשים נוספים דיווחו על שינויים חיוביים באורח החיים בזמן מיקרודוזינג, כמו אכילת מזון בריא יותר.

משתמשים הסובלים מדיכאון או חרדה נוטים להבחין בעליה משמעותית במצב הרוח ובאפקט נוגד חרדה שנמשך ימים לאחר האופוריה הראשונית. מיקרודוזינג של 4-AcO-DMT נחשב גם כמסייע בגמילה מתרופות מרשם, שרבות מהן עלולות להיות מסוכנות וממכרות מאוד.

סיכונים

ישנם גם כמה חסרונות פוטנציאליים ל- 4-AcO-DMT. מינונים גבוהים יותר עשויים לגרום לשכחה זמנית, הקאות ואפילו התקפים, ואפילו כמות קטנה מאד עלולה להוביל לבחילות.

בטיחות השימוש ב- 4-AcO-DMT מעולם לא נחקרה לעומק, אך קווי הדמיון הכימיים שלו לפסילוסיבין ופסילוסין מרמזים על סיכונים דומים. מאותה סיבה, הוא איננו ממכר פיזית ולא סביר שהוא יצור תלות. למרות זאת, קיים פוטנציאל לבעיות לב או רעילות לב. למשל, משתמש אחד שנטל מינון גבוה מאוד של 150 מ"ג, סבל מלחץ דם גבוה וחולשה שנמשכה עד היום שלאחר מכן. דיווח זה עולה בקנה אחד עם החששות לגבי השימוש לטווח ארוך בכל חומר פסיכדלי סרוטונרגי – אם כי איננו יודעים אם החששות הללו מוצדקים בכל הנוגע למינון מיקרו.

יש להימנע מנטילת 4-AcO-DMT לצד חומרים אחרים, במיוחד טרמדול, אמפטמינים וקוקאין. מומלץ להימנע גם מאלכוהול. בעוד שמשתמשים מסוימים מרגישים יותר שליטה על התנהגותם תחת השפעה של 4-AcO-DMT, לפי הדיווחים הוא מגביר את צריכת האלכוהול.

שימוש טיפולי

מעט מאוד מחקרים נערכו סביב ההשפעות הטיפוליות של 4-AcO-DMT באופן כללי, אבל העובדה שמדובר בקדם-תרופה יציבה יותר של פסילוסין מפסילוסיבין (וכזו שניתן לסנתז בקלות רבה יותר) משמעותה שהחומר עשוי להיות שימושי במחקר קליני. במחקר אחד, למשל, הוא שימש לבדיקת ההשערה שאגוניסטים של 5-HT2A יכולים להקל על תסמיני גמילה ואף למנוע היווצרות התמכרויות: מכרסמים מכורים לאופיאטים שקיבלו 4-AcO-DMT נרפאו ביעילות מההתמכרות, ומכרסמים שקיבלו מנה אחת של 4-AcO-DMT לפני החשיפה לניקוטין לא התמכרו כלל. השאלה כיצד ניתן להשתמש ב- 4-AcO-DMT לטיפול בהתמכרות בבני אדם דורשת מחקר נוסף, אך תוצאות אלו תומכות בתיאוריות נוירוביולוגיות של תלות.

מעמד חוקי

המעמד החוקי של 4-AcO-DMT לא תמיד ברור. למרות שהוא לא מוגדר כסם מסוכן ומבוקר באופן פדרלי בארה"ב למשל, הייצור, ההפצה או ההחזקה של התרכובת לשימוש אדם מפרים מבחינה טכנית את החוק הפדרלי האנלוגי. מצד שני, לא ידו על מקרה של העמדה לדין.

O-Acetylpsilocin אינו חוקי מבחינה טכנית בישראל מכיוון שהוא נגזרת של DMT.

×

ברוכים הבאים למאגר זני הקנאביס (Strains List)

אתה בן 18 לפחות?

על ידי גישה לאתר זה, אתה מקבל את תנאי השימוש ומדיניות הפרטיות.