5-MEO‑DMT הוא חומר פסיכדלי טבעי המצוי בצמחים ובעלי חיים מסוימים. הוא דומה מבחינה מבנית ל- DMT, שהוא חומר פסיכדלי חזק ומוכר. 5-MEO‑DMT שימש במשך מאות שנים על ידי ילידים בדרום אמריקה למטרות רוחניות ודתיות. בשנים האחרונות הוא משמש גם כסם פנאי.

5-MEO‑DMT הוא חומר פסיכדלי חזק הנמצא בהפרשות של קרפדת נהר הקולורדו (Bufo alvarius). אם כי, הוא קיים גם בצמחים מסוימים וניתן לייצר אותו באופן סינתטי. הוא שייך לקבוצה של תרכובות כימיות הנקראות טריפטמינים, הכוללות פסילוסיבין ו-DMT .

בארצות הברית, קרפדת נהר הקולורדו היא אחד המקורות הנפוצים והשנויים במחלוקת של 5-MEO‑DMT. המחלוקת היא סביב עניין של אתיקה – איסוף הארס מהקרפדה עלול לפגוע בה וגם להחליש את יכולתה להדוף טורפים, מה שעלול לאיים על חייה ולהקטין את אוכלוסיית המין.

5-MEO‑DMT היסטוריה

השימושים העתיקים ביותר של 5-MEO‑DMT אינם קשורים כלל לארס קרפדות. החומר הוא מרכיב טבעי בזרעי Anadenanthera peregrina (Yopo) ובקליפת ה- Virola, שמקורם בדרום אמריקה ומשמשים להכנת אבקה להרחה.

5-MEO‑DMT סונתז לראשונה בשנת 1936, ובשנת 1959 הוא בודד כאחד המרכיבים הפסיכואקטיביים של זרעי Anadenanthera peregrina. פעם האמינו שהוא מרכיב עיקרי בהשפעות הפסיכואקטיביות של אבקת ה- Yopo, אך לאחרונה הוכח כי זה לא סביר, בגלל הכמות המוגבלת או לפעמים אפילו אפסית בזרעים, אשר למעשה מקבלים את התכונות הפסיכואקטיביות שלהם מ- O-demethylated שהוא מטבוליט של 5-MEO‑DMT.

השפעה

5-MEO‑DMT גורם לחוויה פסיכדלית אינטנסיבית אך קצרה. טריפ במינון מלא של 5-MEO‑DMT נמשך בין 30 ל-90 דקות לכל היותר, ולפעמים אפילו הרבה פחות. עם זאת, בעוד שהשעון עשוי לתקתק במהירות עבור מי שנותר בעולם החיצון, זו בהחלט לא התחושה של מי שנמצא בחוויה הפסיכדלית.

במהלך טריפ של 5-MEO‑DMT, מרגישים בדרך כלל התעלות מעל לזמן. טריפ 5-MEO‑DMT חזק מספיק כדי להוציא את המשתמש מהתודעה הרגילה, למצב של חוסר הכרה זמני, כאשר מוות האגו מאפשר חקירה טיפולית של תת המודע או מפגש עם האלוהי. מסיבה זו, חשוב מאד שיהיה אדם פיכח אשר ישגיח על המשתמש לאורך כל הדרך.

מינון

המינון הממוצע של 5-MEO‑DMT קטן בהשוואה לחומרים פסיכדליים אחרים. חוקרים מדווחים שחמישה עד שבעה מיליגרם מספיקים כדי לגרום לחוויה בינונית עד חזקה. מי שמשתמש בהפרשת קרפדות ולא ב- 5-MEO‑DMT סינתטי נוטלים לעתים קרובות מינונים של עד 50 מיליגרם. עם זאת, מינון כזה מהווה סכנה עבור צרכנים חדשים ועשוי לגרום לתגובות שליליות.

5-MEO‑DMT נטילה

5-MEO‑DMT נצרך בדרך כלל על ידי שאיפה דרך מכשיר אידוי. החומר המסונתז וארס קרפדות מיובש מגיעים בצורה של גבישים או חומר צמיגי, ובדרך כלל מעשנים אותם באמצעות מקטרת או מכשיר בעל חום גבוה. ההשפעות מורגשות תוך כמה שניות בלבד לאחר השאיפה, וגורמות למשתמשים לאבד את תחושת השליטה המוטורית ולהתכנס פנימה אל מעמקי התודעה.

זרעים מעץ ה- Yopo מכילים 5-MEO‑DMT, bufotenin ו- DMT באופן טבעי בתרמיל הזרעים. כל שלושת התרכובות הן פסיכואקטיביות. בעבר, ילידים בדרום אמריקה ערבבו תרמילים של זרעי יופו עם צמחים אחרים כדי ליצור אבקת הרחה (snuff). השילוב של צמחים שונים יחד הפך את החומר לפסיכואקטיבי. יופו משמש גם בהכנת איהוואסקה.

ההבדל בינו לבין DMT

5-MEO‑DMT הינו נגזרת של DMT, כלומר אלה הם תרכובות קשורות. אבל הם גורמים להשפעות חווייתיות ופיזיולוגיות שונות. 5-MEO‑DMT נחשב בדרך כלל חזק יותר מ- DMT, וצרכנים מדווחים לעתים קרובות שהוא משרה חוויה טרנסצנדנטית עוצמתית, נטולת חזיונות, לעומת חוויה ויזואלית מאוד המאפיינת את השפעות ה-DMT.

המולקולה של אלוהים

5-MEO‑DMT נקרא גם "מולקולת האלוהים" מסיבה פשוטה אך מדהימה: הוא גורם למשתמש להרגיש כאילו הוא מדבר עם אלוהים, מחובר אליו או הופך לאחד איתו. כמו חומרים פסיכדליים רבים אחרים, 5-MEO‑DMT הוא אנתיאוגן. אנתיאוגן הוא תרכובת כימית שיכולה לעורר חוויות מיסטיות ותחושות של רוחניות עזה.

אבל לא צריך להיות דתי או רוחני כדי לחוות חוויה אנתאוגנית עם 5-MEO‑DMT (או כל חומר פסיכדלי לצורך העניין). החוויה האינדיבידואלית של כל אדם היא ייחודית, ו"אלוהים" הוא רק מילה אחת הבאה לתאר את החוויה. במקום "אלוהים", אחרים עשויים להעדיף מונחים כמו ברהמן, נירוונה, גאיה, טבע, תודעה אוניברסלית, כוח עליון, או אף אחד מאלה. לא משנה באיזה מונח משתמשים, החוויה של כל אדם בסופו של דבר שונה, והמשמעות והפרשנות של חוויה זו היא אינדיווידואלית.

סיכונים

כמובן, לא לכל אדם תהיה אינטראקציה כה חיובית עם החומר. יש מי שעובר חוויה מאתגרת - לא נוחה, טראומטית ואפילו לא בטוחה. בניגוד לתרופות, אין רגולציה או מחקר קליני מהותי המספקים הנחיות לגבי אופן השימוש ב-5-MEO‑DMT. כמו תרכובות פסיכואקטיביות רבות אחרות הקיימות בצמחים ובעלי חיים, 5-MEO‑DMT הוא למעשה רעלן. הוא גורם למוות ושיתוק אצל בעלי חיים שאוכלים את קרפדת נהר הקולורדו, המייצרת את הארס שלה כדי להרתיע טורפים.

בהתחשב במחקר המצומצם הזמין עד כה, מינונים קטנים של 5-MEO‑DMT נחשבים בטוחים יחסית ובעלי פוטנציאל נמוך להתמכרות. אבל חשוב לזכור שחוסר מחקר אינו שקול לחוסר סיכון. מי שתומך בשימוש בחומרים פסיכדליים ממהר להציג את היתרונות שלהם – הם היו חלק מתרבויות רבות במשך מאות שנים, וזו אחרי הכל, עובדה חשובה שיש לזכור. אבל, חשוב גם לזכור שהחומרים האלה חזקים במיוחד, ויש עוד הרבה מה לגלות לגבי בטיחות השימוש בהם, במיוחד לאורך זמן.

אנשי מקצוע רבים בתחום הבריאות מעלים חששות לגבי שימוש בחומרים פסיכדליים במיוחד אצל בעלי נטייה לפסיכוזה ולמחלות נפש אחרות. בנוסף, קיים מעט מאוד מידע לגבי אינטראקציות פוטנציאליות בין 5-MEO‑DMT לתרופות נפוצות. צרכנים רבים שמתנסים בחומרים פסיכדליים עושים זאת מתוך אמונה שאנתאוגנים עשויים לסייע בהחלמה ממחלות נפשיות כמו טראומה, דיכאון, התמכרות וחרדה. עם זאת, ישנה חשיבות חיונית לנקוט בזהירות רבה אם אתם כבר נוטלים תרופות למחלות אלו. אכן, דווחו מקרים של אינטראקציות שליליות בין סוגים מסוימים של תרופות נוגדות דיכאון ו- 5-MEO‑DMT.

יתרונות טיפוליים

מחקרים מצאו כי חוויות פסיכדליות הפחיתו דיכאון וחרדה, סייעו בטיפול בפוסט טראומה, ואף היו להן השפעות חיוביות בהפחתת התמכרויות לאלכוהול ונטיות אובססיביות-טורדניות. אבל רוב המחקרים הללו בוצעו עם חומרים פסיכדליים נפוצים יותר, כמו פסילוסיבין, LSD וקטמין.

בשנים האחרונות, 5-MEO‑DMT זכה לתשומת לב מסוימת בקרב הקהילה המדעית. התרכובת מסקרנת במיוחד את המתעניינים בטיפול פסיכדלי. החוויה של 5-MEO‑DMT יכולה להיות עוצמתית, אבל בפרק זמן קצר מאוד – פחות מחצי שעה. לשם השוואה, חוויה של פסילוסיבין או LSD יכולה להימשך למעלה מ-6 שעות. המחקר על חומרים פסיכואקטיבים רק התחיל. להלן סיכום קצר של מה שחוקרים גילו עד כה:

5-MEO‑DMT ואלכוהוליזם

בשנת 2018, חוקרים ממרכז הטיפול Crossroads בטיחואנה, מקסיקו הציגו מחקר על שימוש משולב של ibogaine עם 5-MEO‑DMT בטיפול באלכוהוליזם. במחקר המקרה שלהם, גבר בן 42 הצליח להימנע משתיה במשך חודש לאחר הטיפול, ולחזור לשימוש מתון באלכוהול חודשיים לאחר הטיפול. המטופל דיווח על ירידה בתשוקה ורצון לשתות אלכוהול בעקבות הטיפול.

5-MEO‑DMT ודיכאון וחרדה

במרץ 2019, חוקרים מאוניברסיטת ג'ון הופקינס בדקו 362 מבוגרים שהשתמשו ב- 5-MEO‑DMT. הם מצאו כי 80 אחוז מהמשתתפים דיווחו על שיפור בדיכאון ובחרדה לאחר השימוש.

5-MEO‑DMT ומיינדפולנס

מחקר משנת 2019 שפורסם בכתב העת Psychopharmacology, דיווח כי מנה בודדת של 5-MEO‑DMT מגבירה את תחושות התודעה, שביעות הרצון מהחיים ומפחיתה את תחושות החרדה והדיכאון. ההשפעות החיוביות הללו הורגשו גם ארבעה שבועות לאחר הטיפול.

5-MEO‑DMT ונוירוגנזה

בשנת 2018, חוקרים ברזילאים ושוודים חברו כדי לבדוק את ההשפעות של 5-MEO‑DMT על נוירוגנזה בעכברים בוגרים. נוירוגנזה היא צמיחה של נוירונים חדשים במוח – תהליך שבדרך כלל מאט בבגרות. המדענים רצו לבדוק את ההשפעות של החומר על צמיחת נוירונים באזור מסוים במוח הנקרא dentate gyrus, הקשור להיווצרות זיכרון חדש ועשוי להיות מושפע לרעה במצב של דיכאון. החוקרים גילו שמנה בודדת של 5-MEO‑DMT עוררה נוירוגנזה באותו אזור במוח, וכתוצאה מכך נוצרו קשרי נוירונים חדשים. הם משערים שזוהי אחת הסיבות להשפעות נוגדות הדיכאון של 5-MEO‑DMT.

כעת, חוקרים בודקים את היכולת של 5-MEO‑DMT להשיג תוצאות דומות, עם לא מעט הצלחות עד כה. לאחרונה, מדענים הוכיחו שארס הקרפדה אכן יכול להשרות חוויות מיסטיות, ועשוי אפילו להיות כלי טיפולי קל יותר לשימוש מאשר פסילוסיבין ו- LSD.

מעמד חוקי

המעמד החוקי תלוי במדינה. בהתחשב בכך ש- 5-MEO‑DMT הוא חומר פסיכדלי חדש יחסית, במדינות רבות אין חוקים המסדירים את הייצור או ההפצה שלו. נכון להיום השימוש בו אינו מוגבל בקנדה ובמקסיקו. מספר מדינות הגדירו אותו כסם מסוכן ומבוקר, כולל ארצות הברית, סין, אוסטרליה, ניו זילנד, טורקיה ומספר מדינות באירופה. בישראל הוא עשוי להיחשב בלתי חוקי מכיוון שהוא נגזרת של DMT.

×

ברוכים הבאים למאגר זני הקנאביס (Strains List)

אתה בן 18 לפחות?

על ידי גישה לאתר זה, אתה מקבל את תנאי השימוש ומדיניות הפרטיות.