מה זה לינאלול וכיצד הוא משפיע על קנאביס?

לינאלול (linalool) היא תרכובת הקיימת בצמחים רבים ואשר ניתן למצוא אותה גם במספר זני קנאביס. מחקר מדעי עדכני מצביע על כך שלינאלול יוצר היי אינטנסיבי יותר אך מרגיע. הוא מועיל הן לשימוש פנאי והן לשימוש רפואי. למרות שלינאלול אינו פסיכואקטיבי – כלומר, הוא אינו גורם לתחושת היי – הוא עשוי להיות יעיל מאוד בשילוב עם אלמנטים אחרים ליצירת סם הרגעה.

מה זה לינאלול?

אם אי פעם נתקלתם בקנאביס שיש לו ניחוח לבנדר, רוב הסיכויים שחוויתם את הלינאלול. זהו טרפן שנמצא בצמחים רבים ושונים, כולל יסמין, לבנדר, סיסם, בזיליקום וטימין. הוא גם נמצא בזנים מסוימים של קנאביס. יש האומרים שהוא מגביר את איכות ההרגעה של הזן.

לינאלול כל כך נדיר שאדם ממוצע צורך רק 2 גרם ממנו בשנה. יתר על כן, הוא מאוד יוצא דופן בקנאביס והוא מתפשט מהר מאוד בגוף האדם. לינאלול בטוח מאד לשימוש, מכיוון שהוא אורגני ואינו רעיל. יש ויכוחים לגבי ההשפעה של לינאלול בקנאביס, וכאן ריכזנו את המידע הקיים.

ישנם שני סוגים שונים של לינאלול. Licaerol וקוריאנדרול. השניים כמעט זהים בהרכבם אך הם שונים לחלוטין בניחוח ובארומה.

Licaerol, כפי שהשם מרמז, נמצא בלבנדר ומתאפיין בריח פרחוני מתוק. הוא ידוע גם בשם R-linalool. קוריאנדרול (Coriandrol) נמצא בכוסברה ויש לו ריח נעים עם תווים של הדרים. הקוריאנדרול ידוע גם בשם S-linalool.

ההבדל בין השניים זעום, מכיוון שהם בעצם השתקפויות האחד של השני. אחת הדרכים הטובות ביותר לנתח את השניים נמצאת באנטומיה האנושית. ניתן להשוות אותם ליד שמאל ויד ימין. שתיהן ידיים ויש להן אותו מספר של אצבעות ובאותו האורך, אבל הן לא זהות. הן למעשה משקפות זו את זו, בדומה ללינאלול R ו- S. ניתן למצוא את שני הסוגים בקנאביס תחת השם linalool, למרות שהם מספקים ניחוחות שונים.

ייצור לינאלול

צמחים מייצרים לינאלול כחלק ממנגנון ההגנה שלהם מפני מזיקים כמו פרעושים, ג'וקים וזבובים. הודות ללינאלול, הקיים במאות צמחים, יכול האורגניזם החי להגן על עצמו מפני טורפים.

לינאלול מיוצר על ידי הצמח כקוטל חרקים מובנה. רוב אנשי המקצוע בתחום ההדברה משתמשים למעשה בלינאלול, שכן הוא יעיל ביותר נגד חרקים ואינו פוגע בסביבה.

שימושים בלינאלול

בנוסף להיותו חומר שצמחים מייצרים כדי להדוף חרקים טורפים, הלינאלול הותאם גם לשימוש אנושי. רבים מהסבונים, נוזלי הכביסה והבשמים הפופולריים ביותר בניחוח לבנדר מכילים לינאלול. ישנם גם טיפולי ארומתרפיה רבים בהם נעשה שימוש בתרכובת, הודות לריח הנעים והמרגיע שלה. למעשה, מחקר מדעי הוכיח שלינאלול, בצורתו הבסיסית ביותר, יכול להפחית משמעותית מתח וחרדה בעכברים.

לבנדר נחשב לריח נעים ומועיל במשך מאות שנים ולכן אין זה מפתיע שזני קנאביס עם תווים של לבנדר הינם פופולריים. דוגמאות מפורסמות כוללות את הזנים Master Kush ו- OG Shark. מכיוון שהם מכילים לינאלול, שני זנים אלה מסוגלים להפחית חרדה ולהרגיע.

לינאלול בקנאביס

קנאביס מורכב ממולקולות רבות ושונות וקשה להבין כיצד כל מולקולה משפיעה. מאמינים שללינאלול יש השפעה חיובית בתוך כלל ההשפעות של הקנאביס בזכות אפקט הפמליה, תיאוריה המזהה את ההשפעה הקולקטיבית של כל התרכובות בקנאביס יחד.

מצד אחד, מאמינים שלינאלול מעניק חוויה רגועה יותר בעישון. מצד שני אין ראיות מדעיות המוכיחות שזן המכיל לינאלול גורם להשפעות פסיכוטרופיות כלשהן. בסופו של דבר, זני קנאביס המכילים את התרכובת לינאלול נחשבים כמפחיתים חרדה ומתח בצורה יעילה יותר מאשר זנים שאינם מכילים אותו.

טיפול בסרטן

קיימים מחקרים המצביעים על כך שלינאלול עשוי לסייע בטיפול במחלת הסרטן. על ידי צריכת זני קנאביס המכילים לינאלול, חולי סרטן עשויים לחוות ירידה בקצב התפשטות התאים הסרטניים. כך ניתן למערכת החיסונית של הגוף יותר זמן להילחם במחלה.

טיפול בהאלצהיימר

יתרון נוסף של לינאלול הוא הסיוע בטיפול במחלת האלצהיימר. על פי מחקר משנת 2016, נמצא כי לינאלול מונע את מחלת האלצהיימר על ידי היפוך מאפיינים היסטופתולוגיים של המחלה. הלינאלול משפר גם אלמנטים קוגניטיביים ורגשיים מסוימים אצל המטופלים.

המחקר בוצע על עכברים אשר בוצע בהם שינוי גנטי כך שיחוו תסמינים של אלצהיימר. במהלך שלושה חודשים, העכברים הנבדקים קיבלו לינאלול דרך הפה. המחקר מצא שהעכברים שטופלו בלינאלול הצליחו יותר בפתרון חידות ומבוכים בהשוואה לקבוצה שלא טופלה בלינאלול.

לינאלול כנוגד דיכאון

במשך מאות שנים חשבו שצמחים המכילים לינאלול עשויים לשמש כתרופות נוגדות דיכאון, אך העניין נחקר רק לאחרונה.

לא היה ברור אם הריח הוא המקל על חרדה או אם זו התרכובת עצמה כאשר בולעים אותה. ד"ר Guzmán-Guetiérrez העמיד את הנושא למבחן על ידי חקירת ההשפעות השונות של בליעת זני קנאביס המכילים לינאלול. התוצאות הראו שמטופלים הפיקו תועלת מעלייה ברמות הסרוטונין והדופמין, הפועלים כתרופה נוגדת דיכאון. כאשר שואפים ריח לבנדר טהור וחזק, מטופלים הסובלים מדיכאון נהנו רק ממצב רוח מעט יותר חברותי.

זני קנאביס בעלי תכולה גבוהה של לינאלול

למרות שלא קל למצוא זני קנאביס המכילים לינאלול, אנו ממליצים לנסות את אחד מן הזנים הבאים.

אמנזיה הייז (Amnesia Haze)

קשה לקבוע אם אמנזיה הייז (Amnesia Haze) הוא זן אינדיקה או סאטיבה, מכיוון שיש לו מאפיינים של שניהם. למרות שאם היו שואלים את המשתמשים, הרוב היה כנראה נוטה לומר סאטיבה.

אומרים ש- אמנזיה הייז (Amnesia Haze) מחדד את החושים. לכן בשימוש בסביבה רגועה, נראה כי יש לזן השפעה מיידית המעניקה למשתמש מודעות מוגברת לסביבה.

בשימוש למטרות פנאי, לזן זה יש השפעה חיובית על הנפש ועל הגוף. הוא מהנה במיוחד בפעילות בה מעורבים גם הגוף וגם הנפש – כמו למשל סקס.

מבחינת יתרונות רפואיים, אמנזיה הייז (Amnesia Haze) עשוי לסייע במיקוד תשומת הלב ולהגביר את רמת הריכוז אצל הסובלים מהפרעות קשב וריכוז.

מצד שני, לאמנזיה הייז יש גם תופעות לוואי שליליות. זה לא נדיר שמשתמשים חווים פרנויה או עומס חשיבה כאשר המוח עובר ממחשבה למחשבה בקצב בלתי נסבל. לפיכך, מומלץ למשתמשי קנאביס חסרי נסיון להיזהר עם המינון.

Lavender

זן נוסף של קנאביס שעשיר בלינאלול הוא לבנדר, בעל טעם דומה לזנים אפגנים מסוימים. הזן עצמו די עוצמתי ונוטה להרגיע את המשתמשים, ולעתים קרובות מאוד גורם לעצלות משמעותית. אם אינכם משתמשים מנוסים, אתם עלולים אפילו להירדם. תופעות הלוואי השליליות של זן זה כוללות יובש בפה, יובש בעיניים, סחרחורת ופרנויה.

אחת הדרכים הטובות ביותר להשתמש בזן לבנדר היא בלילה עבור אנשים הסובלים מנדודי שינה. הוא משמש גם להפחתת מתח, חרדה ודיכאון. זן לבנדר ניתן גם לאנשים הסובלים מ- פוסט טראומה, ADHD וסוגים שונים של התנהגות אובססיבית כפייתית.

שימוש מועיל נוסף בזן הקנאביס לבנדר הוא בטיפול באנורקסיה. מטופלים הסובלים מהפרעות אכילה ייהנו מן השימוש בזן מכיוון שהוא עשיר ב- CBD, הפועל היטב גם נגד התקפים.

זנים נוספים

×

ברוכים הבאים למאגר זני הקנאביס (Strains List)

אתה בן 18 לפחות?

על ידי גישה לאתר זה, אתה מקבל את תנאי השימוש ומדיניות הפרטיות.