פסיכדליה וחומרים משני תודעה

חומרים פסיכדליים היו בשימוש בקרב ילידים ברחבי העולם במשך אלפי שנים והתגלו במערב בשנות ה- 50. מאז, התחום ידע עליות ומורדות עם ההוצאה הגורפת מחוץ לחוק בשנות ה- 70, אולם כיום חומרים פסיכדליים זוכים לפריצה מחודשת לתודעה בזכות יכולתם להביא לשינוי וריפוי משמעותי ובזמן קצר במצבים נפשיים מורכבים כגון פוסט טראומה.

האמונה בכוחם של חומרים אלו נשמרה "על אש קטנה" במשך עשורים והניעה לא מעט פעילות מחתרתית. לאחר איסוף עדויות משמעותיות על הפוטנציאל החיובי שלהם, הצליחו מספר "מאמינים" אדוקים לשכנע גורמים רשמיים מה שהביא למחקרים מוכרים ומבוקרים בקליניקות ובתי חולים בישראל, שווייץ, ארה"ב ועוד.

אז מהם החומרים הפסיכדליים? כמה סוגים יש? כיצד ניתן להשיג אותם או להתקבל לטיפול? ריכזנו עבורכם את כל המידע באופן המקיף ביותר על כל התחום המרתק הזה, כולל רקע והיסטוריה, מעמד חוקי, מחקרים, חידושים ועוד. האתר מתעדכן באופן קבוע אז מומלץ להמשיך ולבקר. קריאה נעימה.

 

אמניטה מוסקריה

אמניטה מוסקריה (Amanita Muscaria) היא ללא ספק הפטרייה המפורסמת מכולן, במיוחד במראה שלה – אדום בוהק עם נקודות לבנות. היא גדלה במקומות רבים ברחבי העולם ומשמשת בטקסים שמאניים. היא מקלה על חרדה ומתח וגורמת לחוויות עוצמתיות ביותר.

פטריות פסילוסיבין

פטריות פסיכדליות, הידועות גם כפטריות קסם, מכילות פסילוסיבין (Psilocybin), חומר פסיכדלי ידוע המשמש בטקסים של תרבויות שבטים ברחבי העולם. יש להן השפעה על החושים, והן משנות את דפוסי החשיבה, את תפיסת הזמן והרגשות. ההשפעות החיוביות של פטריות בפסיכותרפיה עוררו לאחרונה עניין רב מאד המעודד מחקרים חדשים.

MDMA

Methylenedioxymethamphetamine, הידוע גם כאקסטזי, הוא חומר פסיכואקטיבי חזק ומעורר. ההשפעה שלו משנה את התחושות בגוף, מגבירה אנרגיה, ומעצימה אמפתיה והנאה. הוא שימש למטרות פסיכותרפיה בשנות ה-70 והפך לסם מסיבות עשור מאוחר יותר.

LSD אסיד

Lysergic Acid Diethylamide, הידוע כאסיד בשפת הרחוב, הוא חומר פסיכדלי חזק. השפעותיו כוללות בדרך כלל חידוד החושים, המחשבות והרגשות, ובמינון גבוה גם הזיות וחזיונות. הוא פופולרי בעיקר בזכות החוויות המיסטיות הקשורות בשימוש בו. LSD  סונתז לראשונה בשווייץ על ידי אלברט הופמן ושימש פסיכיאטרים בשנות ה-50 וה-60 בטיפול בהתמכרויות.

איוואסקה

האיוואסקה (Ayahuasca) הוא חליטה של צמחים פסיכואקטיבים המשמשת בטקסים שמאניים בדרום אמריקה. המשקה נעשה מתערובת של צמחים שונים המכילים אלקלואידים יחד עם הטריפטמין DMT. ישנן כיום עדויות רבות לכך שאיוואסקה (Ayahuasca) מהווה טיפול יעיל בהתמכרויות ודיכאון.

קמבו

קמבו (Kambo) הוא הארס המופרש על ידי צפרדע החיה באזור האמזונס. הארס משמש את המקומיים בטקסים וכתרופה. הילידים מאמינים ביכולתו לרפא כל מחלה או בעיה כולל כאבי ראש, אלרגיות, דלקות, זיהומים, התמכרויות, מלריה, הכשות נחש והכשת חרקים.

מסקלין

מסקלין הוא החומר הפסיכדלי הראשון שהצליחו לבודד במעבדה. ההשפעות שלו דומות לאלה של חומרים פסיכדליים אחרים וכוללות תובנות, צבע חדים, חזיונות, אופוריה, עוררות, רגישות, תחושת חלום וחוויה מיסטית. מסקלין מצוי בזנים שונים של קקטוסים.

סן פדרו

קקטוס סן פדרו (San Pedro) גדל בהרי האנדים ומשמש כצמח נוי וכצמח מרפא מסורתי. הוא שימש בריפוי ובטקסים דתיים בקרב בני תרבויות עתיקות בדרום אמריקה לארוך אלפי שנים. כיום הוא משמש בעיקר את ילידי צפון אמריקה למטרות דומות.

DMT

דימתילטריפטמין, הוא חומר פסיכדלי עוצמתי בעל שמות רבים. הוא מופק מצמחים וגורם להזיות, אופוריה, דופק מוגבר, סחרחורת ופרנויה. השימוש ב- DMT מתאפיין בחוויה פסיכדלית עוצמתית ולכן הוא זכה לפופולריות רבה בשנות השמונים והתשעים עד שנאסר לגמרי השימוש בו.

×

ברוכים הבאים למאגר זני הקנאביס (Strains List)

אתה בן 18 לפחות?

על ידי גישה לאתר זה, אתה מקבל את תנאי השימוש ומדיניות הפרטיות.